ČlánkyŠkolení a výcvik

Praktický výcvik velitelů a strojníků JSDHO

V sobotu 13. října se za slunného počasí konal Prověřovací výcvik velitelů a strojníků jednotek SDH ve vojenském prostoru ve Staré Boleslavi. Stejně jako minulý rok byl výcvik pojat současně jako soutěž a sjelo se celkem 13 výjezdových družstev jednotek SDH. Bylo připraveno celkem 8 disciplín:

• Pořadová příprava – Účelem této disciplýny bylo zdokonalení vystupování členů hasičksých jednotek.
  • Požární útok – Úkolem bylo provést požární útok jako kdyby se jednalo o skutečný požár. Jednotka startovala v autě a končila shozením barelů proudem vody.
  • Zručnost strojníků – Zde museli strojníci prokázat zručnost při ovládání zásahových vozidel například projetím zúženého místa, couváním do garáže a na vlek nebo couváním mezi zaparkovaná vozidla.
  • Nebezpečné látky – Tato disciplína prověřila schopnost jednotky používat registr nebezpečných látek, identifikaci nebezepečné látky s použitím tohoto registru a postup v přápadě zásahu na neznámou nebezpečnou látku.
  • Zkoušky techniky – Této disciplíny se účastnili strojnící a prověřila a rozšířila jejich znalosti ohledně zkoušek techniky, jako například čerpadel.
  • Fyzická příprava – Tato soutěžní disciplína prověřila fyzickou zdatnost členů soutěžních družstev a byla jedním z nejnáročnějších úkolů v soutěži. Na rozdíl od minulého ročníku nestačilo jen splnit limity, ale
    soutěžilo se na body a vedlo družstvo které jich celkem získalo nejvíc, tedy nejvíc odcvičilo. Ne všichni to věděli od začátku.
  • Odpočinková – Zde musel velitel družstva sepsat zprávu o zásahu podle zásahu zobrazeného na fotkách, zatímco družstvo bylo prozkoušeno a poučeno o komunikaci při zásahu.
  • Zdravověda – Účelem této disciplíny bylo prověřit a zdokonalit postupy při první pomoci v případě krvácení, při srdeční zástavě a při zástavě dýchání.
  • Práce s lanem – Disciplína prověřila a rozšířila teoretické znalosti družstva v oblasti používání a ošetřování lan a praktické znalosti vázání uzlů.

Radek Henyš

Kliknutím na malou verzi obrázku otevřete obrázek v plné velikosti.